Historia klubu

Harcerski Klub Żeglarski "REDA" powstał w 1979 r. po obozie żeglarskim hufca Głogów. Obóz jak wszystkie inne, lecz po nim kilku zapaleńców żeglarstwa takich jak Grzegorz Dyjas, Marek Gratkowski, Adam Szumski, Jan Kujawski, Krzysztof Kozajda, Daniel Szumski postanawiają założyć Harcerski Klub Żeglarski przy Komendzie Hufca ZHP w Złotoryi. Początki zawsze są trudne, brak lokalu i małe zainteresowanych żeglarstwem, zmuszą do wstrzymania działalności klubu. Jesienią 1980 roku HKŻ ponownie zaczyna swą działalność. Po rocznym oczekiwaniu zostaje przydzielony lokal klubowy. Ułatwia on pracę wychowawczą klubu, do którego przybywa coraz więcej chętnych. Po kilku wspólnych spotkaniach zostaje zatwierdzona nazwa, która od tamtego pamiętnego czasu brzmi: Harcerski Klub Żeglarski "REDA" w Złotoryi i przyjęła imię Obrońców Polskiego Wybrzeża. Na stanowisko retmana klubu zostaje wybrany Grzegorz Dyjas (st. j.), natomiast funkcję zastępcy retmana HKŻ "REDA" powierzono Krzysztofowi Kozajdzie (st. j.), a funkcję bosmana pełni dh. Zbigniew Golec. W tym czasie HKŻ "REDA" wzbogacił się w sprzęt w postaci dwóch Omeg drewnianych, motorówki "Punia", jednego Cadeta, narty wodne oraz sprzęt biwakowy. W latach 80-tych co roku od 1 do 3 maja Klub organizował biwaki na terenie bazy żeglarskiej w Kunicach. Również akcja letnia przeprowadzana była na Zalewie Szczecińskim w miejscowości Wolin, a także nad jeziorami mazurskimi i w okolicy Ławicy. W końcówce lat 80-tych armia upomniała się o instruktorów, co stało się przyczyną zawieszenia działalności Klubu. Przerwa trwała do roku 1996 gdzie na nowo zaczęliśmy swą prężną działalność organizując akcje letnie nad Jeziorem Niesłysz na bazie harcerskiej w Niesulicach, gdzie szkoliliśmy swoich członków na stopień żeglarza jachtowego. Nasi członkowie wyjeżdżali na ogólnopolskie regaty w klasie Omega, wygrywali konkursy organizowane przez miesięcznik "Żagle" (między innymi rejs po Morzu Bałtyckim). 2005 roku miał miejsce spory przełom, przede wszystkim pod względem organizacyjnym klubu, ponieważ Klub Żeglarski REDA został wpisany w rejestr klubów sportowych Starostwa Powiatowego w Złotoryi i rozpoczął samodzielną działalność. Obecnie klub zajmuje się szkoleniem na patenty żeglarskie i motorowodne, prowadzeniem zajęć dla młodzieży w obszarze sportów wodnych oraz organizacją rejsów śródlądowych i morskich.